Liga NBA

Dodaj v

Ni dvoma, Steph Curry je gospod Trojka

595. del rubrike Športni SOS
10. januar 2019 ob 11:23
Ljubljana - MMC RTV SLO
Steph Curry bo na eni od naslednjih tekem Golden Stata skočil na tretje mesto igralcev Lige NBA po številu doseženih trojk, po marsikaterem kriteriju pa je že zdaj najboljši.
Steph Curry ne zadene le največ trojk, je tudi med najbolj natančnimi. V celotni karieri njegov odstotek znaša 43,7 odstotkov, s čimer je četrti najboljši. Na vrhu te lestvice je sicer njegov trener Steve Kerr (45,4%). Foto: Reuters

Ostrostrelec Golden Stata je namreč edini igralec, ki v povprečju dosega več kot tri trojke na tekmo, znašel pa se je tudi na vrhu posebne lestvice, ki smo jo sestavili v tokratnem Športnem SOS-u.

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdio obliki - Naročite se na podkast SOS-odmev!

1.284. Kdo je najboljši košarkar Lige NBA pri metu za tri točke? Predlagam neko lestvico, ki bo upoštevala, da danes igralci mečejo precej več trojk kot včasih?
Jan K.

Največ trojk v zgodovini Lige NBA je zadel Ray Allen (2.973). Kot ugotavlja bralec Jan, današnja generacija igralcev precej pogosteje meče za tri točke.

KošarkarTrojkeTekmeNa tekmo
Ray Allen2.9731.3002,29
Reggie Miller2.5601.3891,84
Jason Terry2.2821.4101,62
Steph Curry2.2806553,48
Kyle Korver2.2751.1392,00
Jamal Crawford2.1801.2991,68
Vince Carter2.1641.4421,50
Paul Pierce2.1431.3431,60
Jason Kidd1.9881.3911,43
Joe Johnson1.9781.2761,55

Trojka je bila uvedena v sezoni 1979/1980, takrat je bil prvak te prvine Brian Taylor, ki je zadel 90 tovrstnih metov. V zadnji sezoni je kar 12 igralcev v celotni sezoni zadelo več kot 200 trojk, zato je nemogoče zgolj po številu trojk upoštevati kdo je najboljši. Zato sem za vsako sezono naredil izbor petih igralcev z največ zadetimi trojkami in jim podelil točke po naslednjem ključu (1. mesto - 10 točk, 2. mesto - 6 točk, 3. mesto - 4 točke, 4. mesto - 2 točki, 5. mesto - 1 točka). Dobil sem naslednjo lestvico.

KošarkarTočke
Steph Curry56
Ray Allen52
Reggie Miller43
Michael Adams32
James Harden30
Klay Thompson29
Dan Majerle26
Larry Bird25
Darrell Griffith24
Antoine Walker22

Opomba: Upoštevana je tudi peterica za najboljše posameznike v tej sezoni, kjer trenutno vodi Harden.

1.285. Kakšna pa je bila največja razlika zmagovalca po številu trojk pred prvim svojim zasledovalcem?
Jan K.

Največja razlika je znašala kar 126 trojk! Steph Curry je v sezoni 2015/2016 zadel 402 trojki, njegov prvi zasledovalec (soigralec) Klay Thomspon pa je bil takrat uspešen 276-krat.

Če pa upoštevamo odstotkovni kriterij, moramo v sezono 1983/1984, ko je na vrhu lestvice pristal Darrell Griffith (91 trojk), na drugem mestu pa je bil Michael Cooper (38 trojk; oziroma le 42 odstotkov števila trojk zmagovalca sezone).

Slavko Jerič
Prijavi napako
Komentarji
Selines
# 10.01.2019 ob 20:19
Pod Jeričev članek greš komentirat, da nebi številk? Ker če nisi opazil odgovarja na vprašanja o statistikah v tem in onem športu. Kaj bi torej hotel pod tem. Spis?
Frfrofnofka
# 10.01.2019 ob 13:31
Ja saj, se strinjam da se preveč meče za 3 točke. Ampak razlika med Curryem in ostalimi je način kako se trojke mečejo oz. dosegajo. Pri večini igralcev gre ali za odprte ali pa povsem izsiljene nerezonske mete. Pri Curryu pa tega ni. Pri njem vse to izgleda povsem enostavno in atraktivno. Meni ga je užitek spremljat.
Hijena
# 10.01.2019 ob 12:01
Curryju in ostalim današnjim šuterjem gre na roko tudi sam način igre. Skoraj ni več fizične igre, ker je vsah dotik favl, conska obramba je dovoljena, itd.
Frfrofnofka
# 10.01.2019 ob 11:36
Currya je res užitek gledati. Da imaš 20 sekund do konca napada in greš metat trojko z 10+ metrov...nevem noro. In on ogromno takih trojk tudi zadane. Meni osebno trenutno daleč najbolj atraktiven igralec V NBA. Pač sam osebno dam prednost šuterjem, pred mišičnjaki ki rinejo pod obroč. MVP!
KiNgKoNg
# 10.01.2019 ob 13:19
Vedno kadar gledam te all-time lestvice me najbolj preseneča dejstvo, da je Vince Carter 7. najboljši po zadetih trojkah vseh časov. Pa prvih nekaj let kariere drugega kot raztrgati obroč sploh ni znal. :)
ms-601
# 10.01.2019 ob 13:23
Koliko % ima Dončić letos met in koliko tric v povrečju?
Curry mi je pa kralj, super igralec, atraktiven in tudi drugače ni zadrgnjen ala Harden npr.
KiNgKoNg
# 10.01.2019 ob 12:16
Meni pa to že nekaj let ni všeč, vsi bi samo za tri metali.
SsDrag
# 10.01.2019 ob 16:36
njega bo dončič prehitel hmal
Kemik
# 10.01.2019 ob 13:44
Vedno se govori o tem, koliko trojk je bilo zadetih; tukaj se je nadgradilo z zadetimi trojkami na tekmo, potem ko se je delilo število zadetih trojk s številom tekem. Zanimiva lestvica pa bi bila tudi, koliko trojk na tekmo je nekdo vrgel (ne glede na to, ali je zadel ali ne). Procenti zadetih trojk so pri najboljših ostrostrelcih primerljivi (vsi okoli 40% ali več), tako da je število zadetih trojk pri njih tudi skoraj premo sorazmerno (ob manjših odstopanjih) s številom poskusov oz. tem, kolikokrat je nekdo za tri točke metal, bi pa seveda pri absolutnem povprečju poskusov za tri bile razlike večje, kot so pri absolutnem povprečju zadetih trojk (po mojih ocenah na oko je Curry tako metal vsaj 3 trojke na tekmo več kot vsi ostali ostrostrelci, če je že pri številu zadetih trojk ta razlika med 1,2 in 1,5 na tekmo, ob tem da bi zaradi 40-45% uspešnosti metov šlo vse skupaj deliti z 0,4 oz. 0,45, pri čemer je 1,2÷0,4 = 3). Bi pa verjetno v kategoriji največ poskusov metov za tri točke bilo tudi nekaj igralcev, ki nimajo tako uspešnega procenta zadetih metov, a jim trenerji in soigralci zaradi zvezdniškega statusa kljub temu pustijo veliko metati za tri točke, tako da bi bilo v tej kategoriji poskusov za tri točke sigurno tudi nekaj igralcev, ki niso na lestvicah v članku.

Vsekakor pa se Curryju nima kaj vzeti, res je odličen strelec za tri točke. Velikokrat se zgodi, da procent uspešnosti pri igralcih pade, če več mečejo za tri točke, a temu pri njemu ni tako. Ne gre pa seveda prezreti njegovega hitrega izmeta (manj možnosti, da bi na met tako ali drugače vplivali nasprotni igralci, ki ga krijejo) in pa hitrosti igre njegove ekipe, zaradi česar se večkrat zgodi, da je na trojkah prost in ima povsem odprt met, kar znata tako on kot Klay Thompson pri Golden Statu zelo dobro izkoristiti. To je nekaj, česar mnogi ostrostrelci nimajo oz. v preteklosti niso imeli, saj so morali velikokrat metati proti postavljeni obrambi in nemalokrat tvegali tudi blokade nasprotnikov, ki v statistiko strelcev štejejo kot zgrešen met. Prav tako je bilo pred 10-20 leti manjše število napadov kot danes, ker so ti trajali dlje, posledično manjše število točk tako ene kot druge ekipe, manj poskusov metov za tri točke in seveda posledično tudi manj zadetih trojk. Lepo pa je, da so na All-Star vselej bila tekmovanja v metu za tri točke, da se je različne ostrostrelce tudi tam lahko nekako primerjalo z enakim številom metov, čeprav je res, da "money ball", ki je štela dve točki ob zadetku, je lahko nekoliko premešala zadeve.
ms-601
# 10.01.2019 ob 13:27
sem dobil, 37.4 % ima met za 3 in 2.4 zadete meta na tekmo povp.
Binder Dandet
# 10.01.2019 ob 13:01
Nisem vedel, da je Thompson tudi tako visoko. Torej ima GSW 1. in 3. strelca trojk med aktivnimi igralci (karierno povprečje).
d_a_r_k_o
# 10.01.2019 ob 23:31
Kako sezidati moštvo brez centra.
koncert
# 10.01.2019 ob 17:15
Curry je seveda genij, s katerim se težko kdo primerja!
Dobro pa bi bilo, da bi bili članki bolj v smislu vsebine in ne preveč velike suhoparnosti, ki je velikokrat povezana z nanašalnostjo številk:
https://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.
php?yyyy=2019&mm=01&dd=10&na
v_id=1491279
Pa še to: glede na to, da smo v Evropi in Sloveniji, pričakujemo - razen seveda gledenaših svetlih izjem po svetu - večino člankov o naši košarki (konec koncev smo mi tukaj plačniki člankov).
Kazalo